| Soft Start Time | 0.1 To 60 Seconds |
|---|---|
| Actual Price | Negotiabled |
| Output Frequency | 0-400 Hz |
| Storage Temperature Range | -20°C To 70°C |
| Expansioncapability | Modular Expansion Supported |
| Input Voltage | 380V,220V,AC380V±15%,220V/380V/440V/690Vac,220/380/460/575/690V |
|---|---|
| Output Frequency | 0-400HZ,50Hz/60Hz,0-32000hz,0~600 Hz,0.00-600.00Hz |
| Type | AC-DC-AC,DC/AC Inverters,AC,AC Frequency Inverter,AC To DC To AC Inverter |
| Output Type | Triple,Multiple |
| Output Voltage | 0-380V,AC380V±15%,AC220V,220V/380V/440V/690Vac,220/380/460/575/690V |
| Inputvoltage | Typically 200-600V AC |
|---|---|
| Mounting Type | Wall-mounted Or Panel-mounted |
| Enclosure Rating | IP20 To IP54 |
| Overload Capacity | 150% For 60 Seconds |
| Starting Current | Reduced Starting Current (Soft Starter) |
| Powerrating | 0.5 KW To Several MW |
|---|---|
| Safetystandards | IEC 61508, ISO 13849 |
| Output Voltage | 0-480V AC |
| Soft Stop Time | 0-60 Seconds Adjustable |
| Environmentalrating | IP20 To IP65 Depending On Enclosure |
| Powerrating | 0.5 KW To Several MW |
|---|---|
| Safetystandards | IEC 61508, ISO 13849 |
| Output Voltage | 0-480V AC |
| Soft Stop Time | 0-60 Seconds Adjustable |
| Environmentalrating | IP20 To IP65 Depending On Enclosure |
| Communicationprotocol | Modbus, Profibus, Ethernet/IP |
|---|---|
| Color | Normal |
| Efficiency | Up To 98% |
| Control Method | V/F Control, Vector Control, Sensorless Vector Control |
| Storage Temperature Range | -20°C To 70°C |
| Display | LCD Or LED Display With Keypad |
|---|---|
| Harmonic Mitigation | Built-in Or External Filters |
| Total Points | 60 Points. |
| Cooling Method | Forced Air Cooling |
| Memorycapacity | Typically 16KB To 1MB |
| Inputfrequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| Coolingmethod | Air-cooled Or Liquid-cooled |
| Actual Price | Based On Offer |
| Weight | Varies By Model |
| Model | S7-1200 |
| Inputfrequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| Coolingmethod | Air-cooled Or Liquid-cooled |
| Actual Price | Based On Offer |
| Weight | Varies By Model |
| Model | S7-1200 |
| Communicationprotocols | Modbus, Profibus, Ethernet/IP, CANopen |
|---|---|
| Productname | Variable Frequency Drive (VFD) |
| Inputfrequency | 50/60 Hz |
| Input Points | 36DI |
| Part No | E-03B |