I. Επισκόπηση προϊόντος
Ο GD270-200-4 είναι ένας μετατροπέας υψηλής ισχύος ειδικά σχεδιασμένος για ανεμιστήρες και αντλίες της σειράς Goodrive270 από την Inveyent. Είναι τριφασική μονάδα 380V, 200kW. Είναι βαθιά βελτιστοποιημένο για το τετράγωνο φορτίο ανεμιστήρων/αντλιών, συμβατό τόσο με ασύγχρονους όσο και με μόνιμους μαγνήτες σύγχρονους κινητήρες και διαθέτει ενσωματωμένη λογική ελέγχου για τη βιομηχανία. Χαρακτηρίζεται κυρίως από υψηλή απόδοση, εξοικονόμηση ενέργειας, υψηλή αξιοπιστία και ευκολία συντήρησης. Είναι κατάλληλο για σενάρια συνεχούς λειτουργίας μεγάλης ισχύος σε δημοτική ύδρευση και αποχέτευση, HVAC, χημική, μεταλλουργία, ηλεκτρική ενέργεια κ.λπ.
II. Πλεονεκτήματα προϊόντος
III. Τεχνικές Προδιαγραφές
| παράμετρος | Προσδιορισμός |
|---|---|
| Αριθμός μοντέλου | GD270-200-4 380V/200KW |
| Ονομαστική ισχύς | 200kW (268HP) |
| Τάση εισόδου | Τριφασικό 380-440V AC (±15%) |
| Συχνότητα εισόδου | 50/60Hz (47-63Hz) |
| Ονομαστικό ρεύμα εξόδου | 370Α |
| Συχνότητα εξόδου | 0,1-400 Hz |
| Λειτουργία ελέγχου | V/F, διανυσματικός έλεγχος χωρίς αισθητήρα (SVC) |
| Τύπος κινητήρα | Ασύγχρονος κινητήρας, Σύγχρονος κινητήρας μόνιμου μαγνήτη |
| Βαθμός προστασίας | IP00 (προαιρετικό IP20) |
| Διεπαφή επικοινωνίας | RS485 (Modbus), Profinet/Profibus‑DP/CANopen (Προαιρετικό) |
| Θερμοκρασία περιβάλλοντος | ‑10℃~+40℃(Χωρίς μείωση χωρητικότητας);Μέγιστο 50℃ (μείωση χωρητικότητας) |