I. Επισκόπηση προϊόντος
Ο GD270-055-4 είναι ένας αποκλειστικός μετατροπέας συχνότητας της σειράς Inverter Goodrive270 για ανεμιστήρες και αντλίες. Έχει ονομαστική ισχύ 55kW και είναι συμβατό με τριφασικό τροφοδοτικό AC 380V. Έχει σχεδιαστεί ειδικά για τη βελτιστοποίηση της κίνησης των ανεμιστήρων και των αντλιών, ενσωματώνει λειτουργίες ειδικές για τη βιομηχανία, εξισορροπεί την απόδοση, την εξοικονόμηση ενέργειας, τη σταθερότητα και την αξιοπιστία και χρησιμοποιείται ευρέως σε βιομηχανικά και δημοτικά σενάρια ανακαίνισης εξοικονόμησης ενέργειας.
II. Πλεονεκτήματα προϊόντος
✅ Υψηλή απόδοση και εξοικονόμηση ενέργειας: Εξοπλισμένο με αλγόριθμο εξοικονόμησης ενέργειας ECO, βελτιστοποιεί αυτόματα την απόδοση σε συνθήκες χαμηλού φορτίου. υποστηρίζει σύγχρονο κινητήρα μόνιμου μαγνήτη (PMSM), με συνολικό ποσοστό εξοικονόμησης ενέργειας 20%-40%. διαθέτει λειτουργία ύπνου/αφύπνισης, διακόπτει αυτόματα τη λειτουργία σε χαμηλό φορτίο κατά τη διάρκεια της νύχτας για μείωση της κατανάλωσης ενέργειας.
✅ Ειδικές λειτουργίες, έτοιμες προς χρήση: Ενσωματωμένες λειτουργίες για ανεμιστήρες / αντλίες / HVAC (PID), έλεγχος πολλαπλών αντλιών (έως 8 αντλίες), βυθοκόρηση, μαλακό γέμισμα σωλήνα νερού, έλεγχος στάθμης υγρού κ.λπ. Απλός εντοπισμός σφαλμάτων, μειώνει το κόστος συντήρησης.
✅ Σταθερό και ανθεκτικό, κατάλληλο για σκληρά περιβάλλοντα: Σχεδιασμός ευρείας τάσης 380-480V, ανεκτικό στις διακυμάνσεις του δικτύου ±15%; Ανεξάρτητος αγωγός αέρα + επίστρωση βαφής τριών αντοχών, ανθεκτική στη σκόνη, ανθεκτική στην υγρασία και ανθεκτική στη θερμότητα. εξοπλισμένο με ειδική προστασία για παγετό, συμπύκνωση, διαρροή και διείσδυση πυρκαγιάς. επίπεδο προστασίας IP20, συμμορφώνεται με τα περιβαλλοντικά πρότυπα 3C3/3S3.
✅ Ευέλικτη επέκταση, εύκολη ενσωμάτωση: Προαιρετικός ενσωματωμένος αντιδραστήρας DC / εξόδου για την καταστολή των αρμονικών. υποστηρίζει λεωφορεία Profibus-DP, Profinet, CANopen, Modbus-TCP. σχεδιασμός διπλής υποδοχής κάρτας, ευέλικτη επέκταση I/O. συμπαγές σε σχήμα βιβλίου, εύκολη εγκατάσταση στο ντουλάπι.
III. Τεχνικές Προδιαγραφές
| παράμετρος | Προσδιορισμός |
|---|---|
| Αριθμός μοντέλου | GD270‑055‑4 |
| Ονομαστική ισχύς | 55kW (75HP) |
| Τάση εισόδου | Τριφασικό 380-440V AC (±15%) |
| Συχνότητα εισόδου | 63Hz (47‑50/60Hz) |
| Ονομαστικό ρεύμα εξόδου | 115Α |
| Συχνότητα εξόδου | 0,1-400 Hz |
| Λειτουργία ελέγχου | V/F, διανυσματικός έλεγχος χωρίς αισθητήρα (SVC) |
| Τύπος κινητήρα | Ασύγχρονος κινητήρας, Σύγχρονος κινητήρας μόνιμου μαγνήτη |
| Βαθμός προστασίας | IP20 |
| Διεπαφή επικοινωνίας | RS485 (Modbus), Profinet/Profibus‑DP/CANopen (Προαιρετικό) |
| Θερμοκρασία περιβάλλοντος | ‑10℃~+40℃ (Χωρίς μείωση χωρητικότητας) |