I. Product Overview
GD270-132-4 is a Goodrive270 series inverter specifically designed for fans and pumps. It operates on three-phase 380V, with a power of 132kW. It is optimized for second-order law loads of fans and pumps, compatible with both asynchronous and permanent magnet synchronous motors, and features built-in industry-specific control logic. It emphasizes high efficiency, energy saving, high reliability, and ease of maintenance. It is suitable for continuous operation scenarios in municipal, water supply, HVAC, chemical, metallurgical, power, and other fields.
II. Product Advantages
III. Technical Specifications
| parameter | Specification |
|---|---|
| Model Number | GD270-132-4 380V/132KW |
| Rated Power | 132kW(180HP) |
| Input voltage | Three-phase 380-440V AC (±15%) |
| Input frequency | 50/60Hz(47‑63Hz) |
| Rated Output Current | 260A |
| Output frequency | 0.1‑400Hz |
| Control mode | V/F, Sensorless Vector Control (SVC) |
| Motor Type | Asynchronous motor, Permanent magnet synchronous motor |
| Protection Grade | IP20 |
| Communication Interface | RS485(Modbus), Profinet/Profibus‑DP/CANopen(Optional) |
| Ambient temperature | ‑10℃~+40℃(No capacity reduction);Maximum 50℃ (reduction of capacity) |