I. Product Overview
GD270-075-4 is a Goodrive270 series inverter specifically designed for fans and pumps. It operates on three-phase 380V, 75kW, and is tailored for second-order law load applications of fans and pumps. It is compatible with both asynchronous and permanent magnet synchronous motors, integrates industry-specific control logic, and is renowned for its high efficiency, reliability, and ease of maintenance. It is widely used in continuous operation scenarios such as municipal, water supply, HVAC, chemical, metallurgical, and power industries.
II. Product Advantages
III. Technical Specifications
| parameter | Specification |
|---|---|
| Model Number | GD270-090-4 |
| Rated Power | 90kW(120HP) |
| Input voltage | Three-phase 380-440V AC (±15%) |
| Input frequency | 50/60Hz(47‑63Hz) |
| Rated Output Current | 180A |
| Output frequency | 0.1‑400Hz |
| Control mode | V/F, Sensorless Vector Control (SVC) |
| Motor Type | Asynchronous motor, Permanent magnet synchronous motor |
| Protection Grade | IP20 |
| Communication Interface | RS485(Modbus), Profinet/Profibus‑DP/CANopen(Optional) |
| Ambient temperature | ‑10℃~+40℃(No capacity reduction);Maximum 50℃ (reduction of capacity) |