1.Product Overview
INVT GD290-004G/5R5P-4 is an Inventec Goodrive290 series high-performance universal inverter. It is designed for 4kW heavy load (G) / 5.5kW light load (P), with three-phase 380-480V. It features a compact book-like design, is compatible with asynchronous / permanent magnet motors, and emphasizes high reliability, strong drive capability, ease of integration. It is suitable for constant torque and variable torque loads.
2. Product Advantages
a. Excellent Control: SVC has a PG vector of 0.5Hz with a torque of up to 150%; FVC has PG vector accuracy comparable to servo; V/F curve can be customized.
b. High Reliability: Wide voltage range of 380-480V; circuit board with three-layer anti-corrosion coating; independent ventilation duct; built-in C3 filter (suitable for long motor cables).
c. Energy Saving and High Efficiency: ECO energy-saving algorithm + intelligent sleep mode, significant energy savings for fans and pumps.
d. Easy to Use and Expand: Built-in braking unit; multiple pump cycles; 24V auxiliary power supply; supports Profinet/Modbus TCP/CANopen communication.
e. Overload Capacity: 150% rated current for 60 seconds, 180% for 10 seconds, suitable for impact loads.
| Project | parameter |
|---|---|
| Model | GD290-004G/5R5P-4 |
| Power | 4kW (Heavy-duty G) / 5.5kW (Light-load P) |
| Input | Three-phase 380–480V, 50/60Hz (47–63Hz) |
| Output | 0 - 400Hz, three-phase 0 - 480V |
| Control mode | SVC/FVC/V/F |
| Speed ratio | 1:100(SVC);1:1000(FVC) |
| Communication | Modbus RTU/TCP,PROFINET,CANopen(Optional) |
| Protect | IP20,CE/RoHS |
| Dimensions (Width × Height × Depth) | 117×234×193mm |