I. Επισκόπηση προϊόντος
Ο GD270-075-4 είναι ένας μετατροπέας της σειράς Goodrive270 ειδικά σχεδιασμένος για ανεμιστήρες και αντλίες. Λειτουργεί σε τριφασικό 380V, 75kW και είναι προσαρμοσμένο για εφαρμογές νόμου φορτίου δεύτερης τάξης σε ανεμιστήρες και αντλίες. Είναι συμβατό τόσο με ασύγχρονους όσο και με σύγχρονους κινητήρες μόνιμου μαγνήτη, ενσωματώνει τη λογική ελέγχου της συγκεκριμένης βιομηχανίας και είναι γνωστό για την υψηλή απόδοση, την αξιοπιστία και την ευκολία συντήρησης. Χρησιμοποιείται ευρέως σε σενάρια συνεχούς λειτουργίας όπως δημοτικές, βιομηχανίες ύδρευσης, HVAC, χημικές, μεταλλουργικές και ηλεκτροπαραγωγικές βιομηχανίες.
II. Πλεονεκτήματα προϊόντος
III. Τεχνικές Προδιαγραφές
| παράμετρος | Προσδιορισμός |
|---|---|
| Αριθμός μοντέλου | GD270-075-4 |
| Ονομαστική ισχύς | 75kW (100HP) |
| Τάση εισόδου | Τριφασικό 380-440V AC (±15%) |
| Συχνότητα εισόδου | 50/60Hz (47-63Hz) |
| Ονομαστικό ρεύμα εξόδου | 150Α |
| Συχνότητα εξόδου | 0,1-400 Hz |
| Λειτουργία ελέγχου | V/F, διανυσματικός έλεγχος χωρίς αισθητήρα (SVC) |
| Τύπος κινητήρα | Ασύγχρονος κινητήρας, Σύγχρονος κινητήρας μόνιμου μαγνήτη |
| Βαθμός προστασίας | IP20 |
| Διεπαφή επικοινωνίας | RS485 (Modbus), Profinet/Profibus‑DP/CANopen (Προαιρετικό) |
| Θερμοκρασία περιβάλλοντος | ‑10℃~+40℃(Χωρίς μείωση χωρητικότητας);Μέγιστο 50℃ (μείωση χωρητικότητας) |