1.Product Overview
GD290-5R5G/7R5P-4 is an Inventec Goodrive290 series high-performance vector frequency converter, with three-phase 380V level, featuring **5.5kW constant torque (G) / 7.5kW variable torque (P)** dual ratings. It caters to both heavy-duty and load pump and water pump types of loads, and meets the speed regulation and energy-saving requirements of multiple industries.
2. Product Advantages
a. Excellent control performance: Supports SVC/FVC/V/F three modes, with a high starting torque of 0.5Hz/150%, and stable heavy-load starting.
b. High reliability: Built-in C3 filter (compatible with 50-meter motor cables) and DC reactor; thickened circuit board with three-layer protection coating, capable of operating in wide temperature ranges.
c. Significant energy saving: New-generation ECO algorithm + intelligent sleep mode, with notable energy consumption reduction under light load / no-load conditions.
d. Easy to use and expandable: Compact book-like design; standard with Modbus‑RTU, optional with PROFINET and other communication; built-in braking unit, multi-pump circulation and other functions.
| Project | parameter |
|---|---|
| Model | GD290-5R5G/7R5P-4 |
| Power | G type: 5.5kW (constant torque); P type: 7.5kW (variable torque) |
| Input | Three-phase 380–480V, 50/60Hz (47–63Hz) |
| Output | 0 - 400Hz, three-phase 0 - 480V |
| Control mode | SVC/FVC/V/F |
| Speed ratio | SVC:1:200 |
| Communication | Standard: Modbus. Optional: PROFINET, PROFIBUS-DP, CANopen |
| Protect | IP20,Circuit board anti-corrosion coating |
| Environmental temperature | −10℃~+40℃ |