1.Product Overview:
The GD290 series high-performance universal vector frequency converter, with three-phase 380V level, heavy load 4kW / light load 5.5kW, compact book-shaped structure, sensorless vector control, large low-frequency torque, fast dynamic response, suitable for conventional fans, pumps and small to medium-sized heavy-duty equipment, with friendly cabinet installation and strong versatility.
2. Product Advantages:
a. Low frequency, high torque: 150% torque can be achieved at 0.5Hz, and the heavy-load startup is smooth.
b. Wide voltage stability: Adapted to a wide voltage range of 380–480V, stable operation even under grid fluctuations.
c. Three-proof durability: Circuit board with three-proof coating, dust-proof, moisture-proof, and shock-proof, reliable in harsh conditions.
d. Significant energy saving: Special algorithms for fans and pumps, high energy-saving rate.
e. Simple debugging: High-definition panel, parameters can be set with one click, and fault self-diagnosis is available.
f. Rich communication: Standard Modbus, expandable to Profinet/DP, etc.
g. Flexible installation: Wall-mounted / rail-mounted dual options, saving cabinet space.
h. Complete protection: Overcurrent / overvoltage / undervoltage / overheat / phase missing multiple protections.
3.Technical Specifications (GD290-004G/5R5P-4)
| Parameters | Specification |
|---|---|
| Model | GD290-004G/5R5P-4 |
| Power | Heavy load: 4.0kW / Light load: 5.5kW |
| Input voltage | Three-phase AC 380V - 480V (±15%), 50/60Hz |
| Output frequency | 0–400Hz |
| Control mode | V/F, Sensorless Vector (SVC) |
| Overload capacity | Heavy load: 150% for 60s; Light load: 120% for 60s |
| Communication | Standard: Modbus RTU. Optional: Profinet/DP |
| Protection | IP20 |
| Cooling method | Forced air cooling |