| Rated Speed | 4,000 RPM |
| Voltage | 58V (motor input) |
| Frequency | 267 Hz |
| Torque | 0.65 Nm |
| Power | 0.2 kW (200W) |
| Current | 3.0 A (input) / 2.3 A (output) |
| Brake | Electro-magnetic brake included |
| Shaft Type | Straight shaft with keyway |
| Protection Rating | IP65 (dust-tight and protected against water jets) |
| Operating Temperature | -10°C to 40°C |
| Max Altitude | 1,000 meters above sea level |
| Vibration Tolerance | Up to 5G |
| Weight | Approximately 1.3 kg (2.88 lbs) |