| Voltage class (V) | Three-phase AC 380 V to 480 V |
|---|---|
| Power (kW) | 37 |
| Input current (A) | 90 |
| Output current (A) | 75 |
| Dimensions (mm) | 100 (W) x 400 (H) x 305 (D) |
| Two/Four-quadrant AC drive | Two-quadrant |
| Speed stability accuracy | V/f: ±1.0% SVC: ±0.5% FVC: ±0.02% |
| Torque control accuracy | SVC: ±5%(over 10 Hz ) FVC: ±3% |
| Startup torque | SVC: 0.25 Hz/150% FVC: 0 Hz/180% |
| Overload capacity | 1 hour at 115% of the rated load; 1 minute at 150% of the rated load; 2 seconds at 178% of the rated load |
| Carrier frequency | V/f: 0.8 kHz to 12 kHz; SVC, FVC: 2 kHz to 12 kHz; The carrier frequency is adjusted automatically according to heatsink temperature. |