| Supply Voltage Type | AC |
|---|---|
| Inputvoltagerange | 100-240V AC |
| Warranty | 1 Year |
| Integrationcapability | SCADA, HMI, MES Systems |
| Cooling Method | Forced Air Cooling |
| Input Voltage | 380V,220V,AC380V±15%,220V/380V/440V/690Vac,220/380/460/575/690V |
|---|---|
| Output Frequency | 0-400HZ,50Hz/60Hz,0-32000hz,0~600 Hz,0.00-600.00Hz |
| Type | AC-DC-AC,DC/AC Inverters,AC,AC Frequency Inverter,AC To DC To AC Inverter |
| Output Type | Triple,Multiple |
| Output Voltage | 0-380V,AC380V±15%,AC220V,220V/380V/440V/690Vac,220/380/460/575/690V |
| Controlmethod | V/F Control, Vector Control, Direct Torque Control (DTC) |
|---|---|
| Function | Control The Speed And Torque Of Electric Motors By Varying Motor Input Frequency And Voltage |
| Displaytype | LCD Or LED Display For Status And Parameter Settings |
| Coolingmethod | Air-cooled Or Liquid-cooled |
| Communicationprotocols | Modbus, Profibus, Ethernet/IP, CANopen |
| Protectionfeatures | Overcurrent, Overvoltage, Undervoltage, Short Circuit, Thermal Overload |
|---|---|
| Outputvoltage | Variable, Up To Input Voltage |
| Inputfrequency | 50/60 Hz |
| Coolingmethod | Air-cooled Or Liquid-cooled |
| Application | Pumps, Fans, Conveyors, HVAC Systems, Machine Tools |
| Environmentalrating | IP20 To IP65 Depending On Model |
|---|---|
| Productname | Variable Frequency Drive (VFD) |
| Coolingmethod | Air-cooled Or Liquid-cooled |
| Outputvoltage | Adjustable, Up To Input Voltage |
| Application | Pumps, Fans, Conveyors, HVAC Systems, Machine Tools |
| Application | Used In HVAC, Pumps, Conveyors, Fans, And Industrial Automation |
|---|---|
| Coolingmethod | Air-cooled Or Liquid-cooled |
| Productname | Variable Frequency Drive (VFD) |
| Protectionfeatures | Overvoltage, Undervoltage, Overcurrent, Short Circuit, Thermal Overload |
| Function | Control Motor Speed And Torque By Varying Motor Input Frequency And Voltage |