| Part Numbers | A98L-0031-0028, A02B-0323-K102 |
|---|---|
| Voltage | 3.0 Volts |
| Capacity | 1750 mAh |
| Battery Type | Non-rechargeable lithium (single use) |
| Dimensions | Approximately 20mm x 39mm x 45mm (including connector) |
| Connector | 4-pin molded connector |
| Cartridge Style | Slides into Fanuc controller slots |
| Shelf Life | Approximately 10+ years |
| Operating Temperature | -40°C to +65°C |