| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | AC Servo Motor (βiS22/2000 model) |
| Series | FANUC βi (Beta i) Series |
| Rated Speed | 2000 RPM |
| Rated Torque | 20 Nm |
| Rated Power | Approx. 0.3-0.6 kW (2.5 kW from one source--please verify with motor nameplate) |
| Voltage | 200 VAC, 3-phase |
| Current | 244V rating noted |
| Feedback Device | Absolute encoder (BiA128 series) |
| Brake | No brake (standard configuration) |
| Shaft Type | Straight shaft (with keyway) |
| Cooling Method | Fan-cooled |
| Protection Rating | IP65 (excluding shaft extension) |
| Country of Origin | Japan |