| Specification | Details |
|---|---|
| Part Number | A06B-0061-B006 |
| Motor Series | FANUC βiS (Beta iS) |
| Model Name | βiS 1/6000 |
| Motor Type | AC Servo Motor |
| Rated Output | 0.3 kW |
| Rated Voltage | 200–240V |
| Rated Torque | 1 Nm |
| Maximum Torque | 3 Nm |
| Rated Speed | 3000 rpm |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Encoder Type | Absolute Encoder (often βiA 128 series, specific type may vary) |
| Shaft Type | Tapered Shaft (TAP) |
| Brake | No Brake |
| Insulation Class | F |
| Protection Class | IP65 (motor body, excluding shaft end and connector) |
| Country of Origin | Japan |